Blog
X talk

Autor: Fujifilm

Fujifilm X-Talk s Vladimírem Birgusem

Zpět na články
Sdílej tento článek

Hostem podcastu je tento týden Vladimír Birgus - fotograf, kurátor, pedagog a vedoucí Institutu Tvůrčí Fotografie.

V rozhovoru se dozvíte o žánru subjektivní fotografie, osobní tvorbě pana Birguse, vysokoškolském prostředí fotografie za komunismu a nyní nebo trendech české fotografie v uplynulých desetiletích.  

„Jak dnešní generace fotograficky zpracovává individuální a rodinná traumata nebo co je nejslabší část fotografického vzdělávání v České republice?“

Epizoda je našlapaná fakty a jmény fotografů, kurátorů nebo fotografických směrů. Doporučujeme se připravit si dělat poznámky!

Kdo je Vladimír Birgus?

Vladimír Birgus je významným jménem v oblasti české fotografie, jehož práce zanechala trvalý dojem nejen v České republice, ale i ve světě. Narodil se 5. května 1954 v Praze a od mládí projevoval vášeň k fotografii. Již ve čtvrté třídě začal fotografovat rodinným fotoaparátem Flexaret a navštěvoval fotokroužek při základní škole. Jako jedenáctiletý získává výhru v celostátní fotografické dětské soutěži.

Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor „literatura-divadlo-film“ a také na FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění) v Praze, kde se seznámil s dalšími nadějnými umělci a začal vyvíjet svůj osobitý styl.

Jeho fotografická tvorba je často spojována s dokumentárním žánrem, přičemž se zaměřuje na zachycení života lidí v různých situacích a prostředích. Birgus zaznamenal i dobové události a každodenní život během éry komunismu v Československu s nezaměnitelným pohledem. Nejen tyto fotografie jsou vystavovány po celém světě a získávají uznání za svou autentičnost a emotivní sílu.

Fujifilm X-Talk je k poslechu na podcastových platformách: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely