Blog
Recenze Tipy a triky

Autor: Pavel Vávra

FUJIFILM X-T5, jako ideální fotoaparát na svatbu?

Zpět na články
Sdílej tento článek

Letošní svatební sezóna pro mě začala o něco později, ale byla intenzivní a nabídla mi možnost se doopravdy zevrubně seznámit s FUJIFILM X-T5. V úvodu je potřeba říci, že i svou úplně první svatbu v životě jsem již fotil s FUJIFILM X-Pro1, což se může zdát jako pravěk, ale i tak se to dalo zvládnout.

Za roky, které se věnuji značce FUJIFILM jsem se objevil na svatbách s X-Pro1, X-T2, X-Pro2, X-T3, GFX 50s, X-E4, X-T30, X-Pro3, X-H2s a letos primárně se zmíněnou X-T5. Mohu tedy s klidem tvrdit, že jsem doopravdy zažil každou generaci FUJIFILM X fotoaparátů v zápřahu, kterým rozhodně svatební fotografování je.

Poslední tři sezóny fotím nejvíce svateb s Eliškou (Khiria), která je ambasadorem modelu FUJIFILM GFX 50r, který letos na svatbách kombinuje s FUJFIFILM X-H2s. Já celou sezónu využíval pouze X-T5 s XF 23mm F1.4 R LM WR a na svatbě, kterou jsem měl sám za sebe byla má sestava X-Pro3 + 18mm F1.4 R LM WR a X-T5 + 33mm F1.4 R LM WR.

Fotografovat v páru s tím, že jste až druhý fotograf je unikátní možností, jak se snažit vytvářet dobré fotografie z horších pozic, a to je ta nejlepší škola. Ale pojďme se konečně přesunout k FUJIFILM X-T5.

ERGONOMIE

Již když jsem dostal možnost vyzkoušet X-T5 před začátkem prodeje, tak mi bylo jasné, že je fotoaparát ergonomicky výrazně vyrovnanější než X-T3 se kterou jsem odfotil sezóny 2021 a 2022. Fotoaparát lépe padne do ruky, kolečko kompenzace expozice je zase možné ovládat palcem, hledáček je fyzicky velký a má magnifikaci 0,8x, což je posun proti X-T3 s 0,75x (magnifikace nám dává konečný pocit velikosti EVF).

Velikost a váha je velmi podobná a nedošlo tedy k výraznějšímu ztěžknutí (557g vs 539g), kvůli novému typu baterie W235, která nahradila W126s, která dodává energii modelu X-T3. K baterii a její výdrži se ještě vrátím.

Oba zmíněné modely sdílí vyklápění LCD na třech osách a pro X-T5 je to tedy návrat od plně otočného LCD X-T4. Osobně mi systém bočního kloubu nevyhovuje, ale zcela chápu, když to má někdo naopak. 

AUTOMATICKÉ OSTŘENÍ

Automatické ostření je v posledních letech velmi často skloňovaným tématem. Výkon AF (automatické ostření) se každým rokem zvětšuje a zpřesňuje. To, co před lety bylo naprosto nereálné je dnes běžné a další posuny nás rozhodně čekají. Neřekl bych, že lepší AF automaticky znamená lepší snímky, ale rozhodně nabízí více šancí si je domů přinést a hlavně šetří věc na svatbách nejdůležitější – vaši vlastní energii.

Nový systém zaostřování X-T5 nabízí detekci objektů se kterým přišel jako první model FUJIFILM X-H2s. Automaticky jste tedy schopni ostřit nejen na oči a tvář, ale také na psy, kočky, letadla, ptáky, vlaky, cyklisty, motorky, auta atd.

X-procesor páté generace přináší vyšší výkon a lépe predikuje pohyb objektu ve scéně. Velmi se tedy zpřesnilo kontinuální zaostřování, které jsem využíval prakticky nepřetržitě celou sezónu.

Na tomto místě, ale musím říci, že jsem opustil automatické ostření na oko a tvář a využíval funkci „SLEDOVÁNÍ“. 

SLEDOVÁNÍ

1. fotoaparát je v režimu AF-C
2. režim ostření ALL (menu – AF/MF – režim ostření – ALL)
3. změnou velikosti ostřícího bodu přes bodové, pak zónu se dostanete až do režimu SLEDOVÁNÍ (velikost ostřícího bodu lze měnit zadním rolerem, když je ostřící bod zelený, stačí stisknout joystick a u jiným modelů jen změnit polohu ostřícího bodu a hned můžete měnit jeho velikost, popřípadě menu-AF/MF – režim ostření – šir./sledování).

Režim sledování mi umožňuje pohybovat ostřícím bodem a namáčknutím spouště si tento ostřící bod zamknout na objektu, který chci sledovat. Objekt se dále pohybuje ve scéně nebo si já překomponovávám obraz, ale ostřící bod se stále drží objektu a kontinuální zaostřování přeostřuje.

Tuto funkci v updatu FW (firmware) dostala zpětně například i X-T3, ale díky novému procesoru a algoritmu ostření je X-T5 rychlejší a přesnější. 

Otázka ale zní, proč nevyužívám ostření na oko a tvář i když se mezi generacemi výrazně zlepšilo?

Odpověď je velmi prostá – expozice. FUJIFILM se totiž zatím stále drží toho, že když ostříme na člověka, tak v poloautomatických režimech expozice budeme chtít striktně „správně“ exponovaný objekt a vše kolem je jedno. Jednoduše řečeno se zatím při ostření na objekt automaticky přepne měření expozice na bodové (toto je irelevantní problém, pokud používáte plně manuální nastavení expozice).

Já osobně mám o něco radši expozičně klidnější hledáček, kdy nemusím lomcovat kompenzací expozice sem a tam mezi každým snímkem.

Určitě doporučuji vyzkoušet režim sledování o kterém mnoho uživatelů ani neví a může to být zrovna ideálním nastavením pro určitý druh fotografování.

Na konci této kapitoly si neodpustím takové lehké ohraničení tématu výkonu kontinuálního zaostřování (AF-C). Chcete-li využívat AF-C naplno, tak si nestačí pořídit poslední generaci fotoaparátu, ale je třeba vhodně zvolit i objektivy. Pro zjednodušení:

  • Využití systému na 10/10 = nová generace fotoaparátů (X-Procesor 5) a nová generace objektivů Fujinon (LM verze například 18mm, 23mm, 33mm, 56mm)
  • Využití systému na 9/10 = nová generace fotoaparátů a starší fujinon objektivy
  • Využití systému na 8/10 = nová generace fotoaparátů a výrobci objektivů třetích stran

Není to tak, že bych nefandil dalším výrobcům objektivů, naopak, ale obecně nelze předpokládat stejný výkon zaostřování. 

VÝDRŽ

Přechod FUJIFILMU na baterie W235 znamená obrovský posun ve výdrži. Dle měření CIPA je uváděná výdrž u X-T5 580 snímků v „normal mode“ a X-T3 si z tohoto měření odnesla jen 390 snímků v „normal mode“.

Teď si možná říkáte, že posun tam je, ale 580 snímků na baterku je pořád málo. Upřímně řečeno, se mi za 12 hodin na svatbě nepodařilo vybít X-T5 a udělal jsem na jednu baterii v režimu vysokého výkonu přes 2200 fotek.

Můj trik, jak mít nižší spotřebu je, je návyk fotoaparát vypínat, když ho dávám od oka. Nemá přeci smysl, aby byl zapnutý, když se třeba přesunujete mezi lokacemi apod.

V čem se, ale X-T5 zhoršila je startovací čas. X-T3 to zvládla za 0,3s a X-T5 potřebuje 0,49s a i takto na první pohled drobná změna je cítit, když se před vámi začne odehrávat něco nečekaného.

IBIS

IBIS neboli mechanická stabilizace snímače mi pomáhá hned v několika ohledech. Za prvé pomáhá prodlužovat čas závěrky bez toho abych měl při fotografování z ruky rozostřené snímky. Například, když se blíží závěr svatebního dne, už je noc a chci vyfotografovat osvětlený prostor, kde se svatba odehrávala, tak to mohu bez problémů udělat z ruky, bez tahání stativu. Navíc se k těmto pokusům mohu vracet opakovaně, díky jednoduchosti.

Za druhé mi stabilizace nabízí klidnější hledáček při komponování, protože filtruje můj vlastní třes, když jsem zkroucený v nějaké nevhodné pozici. Tento benefit nejvíce zaznamenáte při použití objektivů s vyšší ohniskovou vzdáleností například 56mm F1.2 nebo 90mm F2.

A za třetí Fujifilm od počátku stabilizuje snímač společně s mechanickou závěrkou a tento modul odstiňuje od těla. Díky tomu je zvuk mechanické závěrky výrazně tišší a méně rušivý. Nejtišší jsou subjektivně modely X-H2 a X-H2s. 

ZÁVĚR

Musím upřímně říci, že ze všech FUJIFILM fotoaparátů poslední generace mi nejvíce sedí a nejvíce mě baví X-T5. Není to z důvodu, že bych neměl radost z X-H série s velkým gripem, ale já mám strašně rád klasické ovládání. Technický posunu X-H řady mě potěšil, ale stále jsem čekal, jak bude vypadat X-Tx série.

Od prvního seznámení jsem byl nadšen ze změn a ponechání ovládání s mechanickými voliči na těle. Fujifilm X-T5 je skvělým nástupcem a po různých testech a změnách je dle mého nejlépe vyváženým téčkem a foťákem, se kterým se mi nejlépe fotografovalo letos na svatbách. 

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely