Blog
Ambasadoři X talk

Autor: Fujifilm

Fujifilm X-Talk s Pavlem Nesvadbou

Zpět na články
Sdílej tento článek

Pavel Nesvadba je porotcem v našich Fujifilm Awards, ambasadorem a profesionálním fotografem se zaměřením na sportovní yachting, horolezectví a divadelní fotografii.

V podcastu se dozvíte jaké výzvy s sebou přináší focení v těchto třech disciplínách, proč fotí na Fujifilm a jak se mu daří dlouhodobě udržovat klienty. S Davidem se také baví o focení s drony, prodávání fotografií skrz fotobanky nebo proč Pavel rozhodně netrpí nostalgií po focení na kinofilm.

Fujifilm X-Talk je k poslechu na podcastových platformách: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

 

Kdo je Pavel Nesvadba?

Jeho cesta za objektivem začala díky staršímu bratrovi, který mu věnoval první foťák ve svých třinácti letech. S ruskou Smenou 8M v ruce začal Pavel dokumentovat své dobrodružství, toulání se po kopcích jako tramp nebo skaut, a postupně objevoval kouzlo zachycování světa kolem sebe.

Studium průmyslového designu v Brně bylo pro Pavla dalším krokem k prohloubení jeho vášně pro fotografii. Vedle školy si přivydělával v reklamní agentuře, kde se mu otevřely dveře do světa profesionálního focení.

Jeho fotografická dráha pak nabrala nečekaný obrat, když se dostal k divadelní fotografii skrze studium předmětu Foto, video, světlo na JAMU. Jak říká sám Pavel, divadelní fotka je poměrně komplexní disciplína. Na jedné straně stojí samotné divadlo, které chce skrze snímky prezentovat svou práci. Na straně druhé ale stojí diváci, kterým chce fotograf poskytnout jiný pohled na inscenaci, než z řad sedadel.

Zde ho uchvátilo magické prostředí divadla a jeho práce rychle zaujala režiséra Martina Čičváka, s nímž začal spolupracovat. Od té doby se Pavel stal nedílnou součástí divadelního světa, zachycujícího nejen samotné inscenace, ale i emoce a dynamiku, které se na jevišti odehrávají.

Pro Pavla Nesvadbu fotografie není pouze technikou zachycení obrazu, ale uměním vyprávět příběh. Jeho snímky divadelních inscenací nejsou pouhým dokumentem, ale spíše emotivními okny do světa herců a režisérů. Práce s divadelními režiséry ho naučila flexibilitě a schopnosti rychle reagovat na nečekané situace, což se mu hodí i při jeho dalším dobrodružství – focení na moři.

Jachting se pro Pavla stal nejen další oblastí jeho profesionálního zájmu, ale i vášní, která ho přivedla k poznání nových světů a kultur. Fotografie na moři představuje zcela odlišnou výzvu oproti divadelnímu focení. Dynamika pohybujícího se prostředí a neustálá změna světelných podmínek vyžaduje od fotografa precizní plánování a rychlou reakci.

Zajímá Vás více informací o jeho práci?

Koukněte na dokument a jeho malý medailonek, kde se dozvíte i s čím Pavel Nesvadba fotí.

 

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely