Blog
Sdílej tento článek

Dostal jsem možnost otestovat Fujifilm X-T50, což bylo moc fajn, protože celá léta jsem byl velmi spokojeným uživatelem X-T30 a aktuálně hodně používám X-T5. Jak již z kontextu vyplývá, tak X-T50 je nástupcem X-T30II a takovou odlehčenou verzí X-T5. Zkusím se proto podívat na porovnání s těmi jmenovanými modely a podělím se pár postřehů.

Základní informace

Fujifilm X-T50 je všestranná a kompaktní bezzrcadlovka APS-C, která nabízí několik pokročilých funkcí, oproti předchozí generaci:

  • Kvalita obrazu a snímač: Kamera je vybavena 40,2megapixelovým snímačem X-Trans CMOS 5 HR a procesorem pro zpracování obrazu X-Processor 5, který poskytuje snímky s vysokým rozlišením a vysokým odstupem signálu od šumu, což umožňuje vynikající reprodukci detailů a barev (potvrzuju 😉 ).
  • Stabilizace obrazu v těle: Obsahuje 5osý systém stabilizace obrazu v těle, který poskytuje až 7,0 zastavení stabilizace, což pomáhá udržet snímky stabilní a ostré, a to i za zhoršených světelných podmínek nebo při použití teleobjektivů (tohle mě pozitivně překvapilo, a ještě se o tom zmíním).
  • Režimy simulace filmu: X-T50 obsahuje nový volič simulace filmu, který nabízí 20 různých režimů simulace, jako je „REALA ACE“, umožňující uživatelům rychle přepínat mezi různými barevnými profily a tonálními výrazy, napodobující vzhled tradičních filmových materiálů.
  • Možnosti videa: Podporuje nahrávání videa 6,2K/30p v 4:2:2 10bitových barvách spolu s možnostmi nahrávání 4K/60p a vysokorychlostním 1080/240p. To z něj dělá silnou volbu pro tvůrce videa, kteří hledají flexibilitu v možnostech natáčení.
  • Automatické ostření a sledování objektu: X-T50 používá systém automatického zaostřování s detekcí objektu založený na AI, který je schopen rozpoznat a sledovat různé objekty, včetně zvířat, ptáků, aut a dalších. Tato funkce zlepšuje jeho schopnost udržet zaostření na pohybující se objekty a poskytuje tak lepší zážitek z fotografování.
  • Design a ergonomie: X-T50 váží přibližně 438 gramů a má kompaktní a lehké tělo s novým zaobleným designem pro lepší ergonomii. Je také vybaven zadním LCD monitorem s naklápěcí strukturou s 1,84 miliony bodů, což zlepšuje použitelnost pro fotografování i natáčení videa.

Celkově Fujifilm X-T50 kombinuje vysokou kvalitu obrazu, pokročilý výkon videa a uživatelsky přívětivé funkce v kompaktním provedení, což z něj dělá vynikající volbu pro fotografy (a to bych podepsal) a kameramany.

Porovnání

 

Ergonomie

Po pár dnech používání jsem si uvědomil, že na těle aparátu je velmi dobře znatelný ergonomický rukopis, který začal X100V, pokračoval X100VI, a je samozřejmě znát i na dalších modelech. Myslím tím především takové drobné detaily jako je sklon těla v místě, kde opírám pravý palec, a některé další. Ale možná pro mě nejzajímavější změnou je zakulacení okrajů těla do půlkruhu v půdoryse, což je něco, co žádný další model nemá, a musím říct, že se díky tomu nová X-T50 drží velmi dobře. X-T50 malinko rozměrově narostla, ale nijak výrazně a vlastně bych řekl, že příjemně. Stále totiž platí, že tato řada je malá, a subtilní v tom nejlepším slova smyslu.

Aleeeee … mám i dvě drobné výtky. 1. Dvířka pro baterii jsou stejná, jako u předchozího modelu, takže se může stát, že zavadíte prstem o aretaci a otevřou se … Přitom X-T5 jen pootočením o 90 stupňů to elegantně vyřešila. A za 2., související věc je zasouvání SD karty za baterii. Jasně, člověk to nedělá úplně často, ale je to složitější, než by muselo být.

 

Jednotlivé strany a tlačítka

Je to skoro stejné jako u předchozího modelu, což je dobře. Ale jednu věc bych vypíchnul. Na levý horní otočný volič přibyla možnost volby simulace filmu, a to mi přijde fajn. Spousta lidí, co na produkty Fujifilm fotí má právě filmové simulace opravdu ráda. A tohle je způsob, který je mnohem pohodlnější než brouzdání v menu a hledání té správné simulace.

Čip

X-T50, stejně jako T-T5, X-H2 nebo X100VI má 40,2 megapixelový snímač X-Trans CMOS HR. Jeho konstrukce se zadním osvětlením (BSI) zlepšuje výkon při slabém osvětlení tím, že zachycuje více světla, což má za pozitivní následek lepší kvalitu obrazu atd. Co je ale pro mě překvapení, že se povedlo dostat do tak malého těla stabilizaci (IBIS) se 7 kroky EV (tedy stejně jako X-T5). Jako technika mě to dostalo dokonce víc, jak vývoj v oblasti obrazových senzorů a procesorů, a pokud někoho tyhle věci zajímají, moc doporučuju se podívat na obrovský kus práce odvedený od IBIS systému v GFX100, až po dnešek.

Obrazový procesor

Technicky vzato je to X-Processor 5, což je skvělý, ale subjektivně je X-T5 se stejným procesorem rychlejší. Ale i objektivně a je to tak logické. X-T5 je profesionální přístroj, kdežto X-T50 skvělý amatérský přístroj, takže například rychlost snímání s mechanickou závěrkou je menší, obsahuje menší buffery pro zpracování snímků atp. Každopádně rozlišení, obrazová kvalita a další parametry jsou super, a pro mě je třeba díky tomu reálná možnost ořezu snímků díky novému snímacímu obrazovému čipu úplně někde jinde a generační skok dopředu.

Technické parametry

Už jsem je trochu zmínil v tabulce nahoře a lze je najít na https://fujifilm-x.com/cs-cz/products/cameras/x-t50/nebo i jinde.

Ale co je důležité a prakticky to pomáhá je třeba AI autofokus. AI autofokus stejně jako v řadě X-T5, X-H2 a díky zrychlenému zpracování přináší výhody jak pro natáčení videa, tak pro fotografování, a to hlavně pro specifické režimy, které umí rozpoznávat např. drony (AIRPLANE mode) nebo hmyz, ptáky, motocykly a celou řadu rychle se pohybujících a specifických objektů. AF je rychlejší a mnohem lepší za špatných světelných podmínek.

Video

X-T50 vychází vstříc tvůrcům videa tím, že nabízí 6.2K při 30 fps, 4K při 60 fps nebo Full HD při 240 fps, to vše v 10bitových barvách 4:2:2. Dále je k dispozici 4K/60p a vysokorychlostní 1080/240p. X-H2 nabízí sice 8K při 30fps, ale když si uvědomíme rozdíl kategorií, tak to není vůbec zlé.

Výrazného vylepšení se dočkal také autofokus pro video. A nelze zapomenout na implementaci F-Log2 se zvětšeným dynamickým rozsahem +13EV.

Porovnání s X-T5

Jak už jsem naznačil v předchozím textu X-T5 je především profesionální přístroj, a tomu také odpovídá veškeré zpracování včetně zdvojených SD karet, rychlejší odezvy, stupně odolnosti, většího těla, ergonomie přizpůsobené pro skutečně intenzivní, každodenní nasazení. Z pohledu obrazového čipu, se neliší vůbec, u procesoru pro zpracování je změna často subjektivní, a pro některé typy použití vlastně nepostřehnutelná. Rozdílný je třeba hledáček, kdy X-T5 disponuje 3,69M oproti 2.36M u X-T50. Z pohledu statického obrazového výstupu, který je pro spoustu fotografů stále nejdůležitější ale rozdíl nikdo nepozná.

Závěr

Pro koho je určený

X-T50 je podle mne úplně ideální pro použití ve špičkové amatérské fotografii. Je to výborné kompaktní tělo s výrazně vylepšenou ergonomií, a hlavně vynikajícím obrazovým výstupem. Oproti X-T30II je to skutečný kvalitativní SKOK vpřed. Použití stabilizace v tak malém těle je pak pouze jeden z mnoha dalších bonusů.

Pro koho ne

Pro toho, kdo fotí extrémně rychlé objekty a potřebuje vysoký dlouhodobý výkon při ukládání, nebo pro toho, kdo točí profesionální videa, bude (možná – protože vždy je to individuální) lepší X-T5. Ale sám si X-T50 (i přes pouze jeden slot na SD kartu) dokážu třeba jako záložní tělo k X-T5 představit.

 

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely