Blog
X talk

Autor: Fujifilm

Fujifilm X-Talk s Lucií Sceránkovou

Zpět na články
Sdílej tento článek

Lucia Sceránková je multimediální umělkyně jejíž práce vychází z média fotografie. Strávila skoro 10 let životem v Londýně a nyní žije v Praze.

Jaký byl život ve velkoměstě, proč se v jedné z posledních výstav Heart Seas věnovala moři a jakou to má spojitost se zkušeností mateřství a porodu? S Davidem se v dnešním díle Fujifilm X-Talku dotýkají i témat jako je spolupráce s kurátorem, inspirace přírodou nebo fyzikálními zákony pro její nadcházející výstavu Inertia, která začíná 22. února v pražské galerii Smečky.

Kdo je Lucia Sceránková?

Lucia Sceranková je umělkyně, která se narodila v Košicích na Slovensku a v současné době žije a pracuje v Praze. Získala magisterský titul na Akademii výtvarných umění v Praze a bakalářský titul na Katedře intermediální a multimediální tvorby na Vysoké škole výtvarných umění a designu v Bratislavě. Studia dále obohatila stáží na School of Arts and Cultures v Newcastlu a rezidencí v Cité Internationale des Arts v Paříži, což jí umožnilo rozšířit její mezinárodní působnost a přístupy k tvorbě.

Lucia byla nominována na několik významných cen pro mladé umělce, jako je Start Point Prize 2011, prestižní Cena Jindřicha Chalupeckého v roce 2014, a cena Václava Chada v rámci Zlínského salonu mladých.

Věnuje se tvorbě projektů pro mnohé sólové a kolektivní výstavy jak v České republice, tak i v zahraničí. Její díla byla prezentována na významných místech a festivalech, včetně Slovenské národní galerie v Bratislavě, Národní galerie v Praze, Galerie moderního umění v Hradci Králové, a mnoha dalších. Mezinárodně vystavovala na festivalu současného umění NARRACJE #12 v Gdaňsku, viennacontemporary ve Vídni, XIII Bienal de la Habana na Kubě, a měla i sólové výstavy, například ve spolupráci se svou sestrou Pavlou v londýnské Pump House Gallery.

Lucia využívá fotografii jako nástroj pro tvůrčí přetváření skutečnosti, nikoli jen pro její pasivní zaznamenání. Je fascinována tím, jak můžeme vizuálně interpretovat realitu a jak tyto interpretace mohou ovlivňovat naše vnímání. Její práce zahrnuje pečlivě konstruované scény a komplexní aranžmá, které oscilují mezi rozsáhlými, téměř divadelními prostředími a intimními, ztišenými prostorami. Charakteristickým prvkem jejího umění je jemnost použitých motivů a materiálů, které skrze fotografický proces jako by nabývaly nových vlastností a dimenzí.

Fujifilm X-Talk je k poslechu na podcastových platformách: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely