Blog
Ambasadoři Recenze

Autor: Štěpán Černý (Blackart)

Oktagon MMA objektivem XF 18 mm1,4R LM WR a XF 8-16 mm2,8R LM WR

Zpět na články
Sdílej tento článek

Už asi 7 let fotím MMA skvělým objektivem 16/1,4, který mi pokryje celý oktagon a na detaily mi dovolí jít hodně blízko. Takže když vyšla nová osmnáctka, říkal jsem si, že ji nepotřebuju. No a teď jsem přeci jen neodolal a na dva galavečery ve dvou dnech jsem si vzal 18mm/1,4 s sebou. Slibuje si oproti šestnáctce vyšší rychlost, přesnost a také ostrost. No a v kombinaci s 40 Mpx také celkově vyšší kvalitu obrazu.

Když jsem se v pátek dopoledne balil na první ze dvou galavečerů Oktagonu na Štvanici, tak jsem si přibalil pro jistotu i starší šestnáctku. Co kdyby náhodou.. Jenže já jsem si vzal na test ještě druhé sklo xf 8-16/2,8 a do toho fotím i 50-140 a pak taky 33/1,4. K tomu všemu dvě těla XH2 a XH2S. No a jako vždy záchrannou brzdu X100V se kterou nafotím cokoliv. Takže jsem začal přecpaný bágl redukovat a 16/1,4 nechal doma s tím, že to na 18mm prostě nějak nafotím. No a když jsem na Štvanici vytáhl vybavení a na XH2 nasadil osmnáctku a na na XH2S 50-140 věděl jsem, že to bez obav zvládnu tak, jako vždycky a ještě lépe.

 

Jak fotím MMA? Standardně mám na rychlejší XH2S nasazené sklo 50-140/2,8 a na XH2 16/1,4. Na tomto gala jsem tedy vyměnil 16mm za 18mm a na druhém těle ponechal většinu akce 50-140/2,8. Na pár fotek jsem vystřídal i již zmíněný 8-16/2,8 a také 33/1,4.

 

XF18/1,4

Celkem lehký objektiv, který je oproti 16mm znatelně rychlejší a hlavně přesnější mě ujistil o tom, že do něj půjdu a objednám si ho. Ostřit zvládne také blízko a ten rozdíl v ohniskové vzdálenosti není tak značný. Naopak to je pro moje účely asi lepší. Můžete mrknout na pár fotek, které z toho vylezly. Oproti 16 mám méně odpadu nezaostřených fotek a skvěle si poradí i s ostřením ve tmě.

 

XF 8-16/2,8

Tohle závaží nepatří mezi objektivy, co bych využíval často, ale na tuhle akci jsem si ho chtěl zkusit. Když objektiv držíte v ruce, máte pocit, že to je granát. Vzal jsem ho s sebou na jednu jedinou fotku, kterou jsem měl v hlavě. Galavečer je na krásném tenisovém stadionu, kde bude narváno a bude i menší ohňostroj a konfety. Všechno to chci dostat do jedné fotky. Poměrně nízká clona 2,8 mi dovolila, že nemusím vyhulit ISO na několik tisíc. A ostrý obraz i po krajích mě překvapil. Fotka se povedla, měl jsem radost a trochu jsem zaváhal, zda by neměl být v mojí výzbroji napořád. Kdybych fotil krajinu, určitě bych ho měl mít v batohu vždycky.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely