Blog
Ambasadoři Recenze

Autor: Oto Sládek

Recenze: Objektiv XF 23mm1.4 R LM W

Zpět na články
Sdílej tento článek

K recenzi X-H2 jsem měl zapůjčený XF 23mm f1.4 R LM WR, který jsem do té doby neznal, a tak by možná stálo za to říct k němu pár dojmů. XF 23mm f1.4 R LM WR se stal třetím 23mm objektivem FF pro X bajonet a nahrazuje původní XF 23mm f1.4, který byl uveden v září 2013. Stejně jako mnoho starších objektivů FF, původní 23 byl kratší, ale postrádal jak lineární motory pro zaostřování, tak těsnění proti povětrnostním vlivům atd. Jiné rozměry tedy dávají celkem smysl.

S rozměry 67 x 78 mm a hmotností 375 g je nový 23 1.4 delší, ale o něco užší než původní model a také o něco těžší.

K X-H2 nebo i X-T5 je tenhle objektiv tak akorát. Pokud máte jedno z menších těl FF (sám pořád hodně fotím na X-T30) nebo prostě chcete co nejmenší sklo třeba pro X-Pro, budete se možná pohodlněji cítit s menšími objektivy f2.

Současné prémiové objektivy FF mají velmi podobnou konstrukci, velikost a styl. Nejnovější objektivy FF také postrádají výsuvné spojky ručního ostření prvních modelů řady f1.4.

Nový XF23 má např. také těsnění na objímce bajonetu. Pocitově je nový XF23 velmi tichý a rychlý.

Při automatickém zaostřování funguje nejnovější objektiv XF 23mm f1.4 hladce a tiše, zatímco třeba původní 23mm f1.4, co jsem zkoušel, poskytuje podobný výkon, ale s více slyšitelnými motory. Objektiv XF 23mm f2 (a tuhle řadu objektivů mám od FF úplně nejradši) je také rychlý, ale při přitažení k bližšímu objektu se mírně chvěje. Ostrost nejnovější XF 23mm f1.4 ukazuje docela působivé výsledky a rozlišuje ohromné množství jemných detailů i při plném otevření clony na f1.4. Kompaktní XF 35mm f2 sice v tomhle případě zaostává za prémiovým modelem z hlediska ostrosti, ale… je kompaktní 😊 (což je pro mě zrovna důležité).

Celkově musím říct, že se mi s ním fotilo velmi dobře, je to ale ta velká řada objektivů, která poskytuje špičkový optický výkon, za logickou cenu rozměru hmotnosti a podobně. Pokud je namontována na těle jako X-H2, nebo X-T5, pak je to celkem logická volba. Pokud se ale někdo toulá celý den s menšími FF těly a nepotřebuje úplně dokonalý, ale o malinko méně dokonalý optický výkon, tak mu možná postačí i XF23f2. Ale např. v kombinaci s X-H2S to bude skvělé spojení, které bude podávat skvělé výkony.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely