Blog
Recenze

Autor: Martin Pospíchal

Recenze: objektiv Fujinon XF 30mm F2.8 LM WR Macro

Zpět na články
Sdílej tento článek

Objektiv Fujinon XF 30mm F2.8 LM WR Macro byl představen světu na konci roku 2022 a byl navržen s myšlenkou použití ne jen jako tradiční makro objektiv, ale i jako objektiv široce použitelný každodenně pro různé situace a kreativní nápady.

Jde o kompaktní a relativně lehký (195g) objektiv se světelností F2.8 s 9 lamelovou clonou umožňující zachycení hezkých efektů v oblastech scény mimo hloubku ostrosti. Z pohledu použitelnosti pro makro focení přináší zvětšení 1:1 díky schopnosti ostřit od pouhých 10 cm, což v realitě znamená jen 1,2 cm od přední čočky objektivu.

Skvělá zpráva pro fotografy fotící ve všech možných podmínkách je, že objektiv je utěsněný a výrobce udává odolnost vůči prachu a vlhkosti a měl by být použitelný i v teplotách pod bodem mrazu do -10 °C.

Tento zajímavý objektiv jsem měl možnost vyzkoušet na Islandu v září po laskavém zapůjčení Fujifilmem CZ. Není to asi objektiv, který bych si při plánování cesty do destinace jako je Island primárně zvolil, ale některé jeho parametry přímo nahrávají jej vyzkoušet i v takovém prostředí, včetně jeho světelnosti a zejména také i odolnosti vůči prachu a vlhkosti.

Kdo někdy byl na Islandu tak ví, jak dokáže být počasí nevyzpytatelné a včetně silného větru, sopečného prachu, vlhkosti a častého deště. Vzhledem k tomu, že se nevěnuji makro focení, vyzkoušel jsem objektiv spíše jako univerzálnějšího parťáka na focení zajímavých scén v lávovém poli, v ledové jeskyni a ledovcových ker, přičemž jako foťák mi sloužil Fujifilm X-H2.

Současně jsem byl zvědavý na makro objektivy Fujifilmu, protože jsem je zatím neměl šanci vyzkoušet, neboť jsem teprve letos přešel od Nikonu, kde jsem měl zkušenost s podobným objektivem 40mm DX Micro a potom také starší „déčkovou“ plnoformátovou šedesátkou (která je skvělá). Testovaný objektiv doplňuje v nabíde Fujifilmu starší objektiv Fujifilm XF 60mm f2.4 R Macro a také Fujifilm XF 80mm f2.8 LM OIS WR Macro, který je zřejmě hlavní volbou makro fotografů s foťáky Fujifilmu a který navíc přináší výhodu optické stabilizace, kterou testovaný objektiv nemá. Mně osobně optická stabilizace nechyběla díky mé X-H2, současně na tomto kratším ohnisku není optická stabilizace z mého pohledu kritická.

Konstrukce a zpracování

Konstrukčně jde o objektiv kvalitně zpracovaný a objektiv působí velmi bytelně, dobře se s ním manipuluje a ovládací prvky jsou dobře navrženy. Objektiv patří mezi ty od Fujifilmu, kde část přiléhající k bajonetu s clonovým prstencem je širší než část u předního členu čočky s ostřícím prstencem. Nemusí to pro některé působit úplně esteticky ideálně, nicméně z uživatelského hlediska to alespoň podle mě zcela jednoznačně a snadno od sebe odlišuje clonový a ostřící prstenec, kdy není vůbec žádný problém je hmatem odlišit už od počátku užívání objektivu. Za sebe nemám co vytknout ani jednomu z ovládacích prstenců, jejich chod byl plynulý s příjemným odporem. Clonový prstenec při chodu mezi jednotlivými hodnotami je odkrokovaný, což je zpravidla pro fotografy nenatáčející video výhoda. Clonový prstenec se také dá uzamknout v pozici A, kdy jsou hodnoty clony ovládané přes fotoaparát, což je alespoň pro mě skvělá funkce. Chod ostřícího prstence je také plynulý, i když by mělo jít v tomto případě o elektronicky ovládané ostření objektivu.

Objektiv má závit na filtry o průměru 43mm, filtry jsem však na tomto objektivu nezkoušel.

Sluneční clona je plastová a pokud chcete využít makro zvětšení objektivu, musíte ji sundat z objektivu, neboť vám bude překážet. Nejbližší bod zaostření je dokonce uvnitř sluneční clony, pokud ji máte nasazenou.

Konstrukce a zpracování tohoto objektivu je za mne výborná a odpovídající jeho určení, s tím, že z praktického hlediska mně subjektivně sluneční clona spíše překážela než pomáhala. Dále jsem měl trochu problém s krytkou předního členu objektivu, která na objektivu skoro vůbec nedržela, šlo však možná jen o následek velmi časté manipulace kolegů zkoušejících objektiv přede mnou. Tvar krytky z mého pohledu nahrává tomu, aby z objektivu ve fotobatohu nebo brašně odpadávala a musel jsem si při manipulaci s objektivem na to dávat pozor. S ohledem na využitelnost sluneční clony a konstrukci krytky bych asi jako doplňkovou ochranu k objektivu zvolil nasazení ochranného filtru na objektiv.

Ostření a obrazová kvalita

Testovaný objektiv ostřil rychle a spolehlivě, podobně jako jiné moderní objektivy Fujifilmu, nezaregistroval jsem žádné problémy s ostřením. Nefotil jsem žádné scény, kde by byla rychlost ostření kritická, proto nemohu zcela posoudit rychlost kontinuálního přeostřování a sledování subjektů. Ostření je i tiché.

Co se týče obrazové kvality, je podle mého názoru výborná. Optická soustava má 11 členů v 9 skupinách, v tomto jsou i 3 asférické a 2 ED členy. Objektiv je velmi ostrý uprostřed scény a ke krajům si zachovává stále velmi dobrou ostrost. Jak je obvyklé, ostrost se zlepšuje s přicloněním oproti maximálně světelnému nastavení a od f/11 už se zhoršuje s difrakcí. Já při focením tímto objektivem zkoušel nejvíce přiclonit na f/9, vzhledem k podmínkám a neustálému pohybu v terénu jsem však ani nezkoušel ani nepotřeboval se nijak zaměřovat na ostrost objektivu u okrajů scény. Objektiv jsem spíše používal na pokusy s focením detailů a občasnou fotkou krajiny. Pro takové použití mně objektiv příjemně překvapil jak obrazovou kvalitou, podáním barev, tak i přenosem kontrastu.

Vzhledem k maximální světelnosti f/2.8 se dá dosáhnout poměrně hezkého a krémově hladkého bokehu, zejména za určitých podmínek a podle blízkosti fotografovaného objektu a respektování toho, že nejde o vyloženě portrétní a extrémně světelný objektiv. Vnímání bokehu je velmi subjektivní, mně se způsob zachycení oblastí mimo hloubku ostrosti u tohoto objektivu velmi líbil.

Při focení jsem nezaregistroval nepříjemné optické vady, zkreslení i chromatická aberace jsou dobře korigovány, objektiv ani na maximální světelnost f/2.8 netrpíí výraznou vinětací.

Objektiv jsem zkoušel porovnat se Sigmou 18-35mm f1.8 DC HSM Art na Nikon F bajonet adaptovanou na mou X-H2 a nastavenou na ohnisko 30mm. Neměl jsem k dispozici jiný objektiv k porovnání, uvedenou Sigmu mám však velmi rád a podle mého názoru na obdobné nastavení vedle ní testovaný objektiv podával skvělé výsledky s tím, že samozřejmě testovaný Fujinon ostří daleko spolehlivěji, je krásně kompaktní a má k tomu obrovskou výhodu při focení detailů díky svým makro schopnostem.

Závěrečné hodnocení

Objektiv Fujinon XF 30mm F2.8 LM WR Macro je podle mého názoru skvělým objektivem pro ty, co chtějí univerzálnější kompaktní objektiv, se kterým mohou fotit velké množství situací včetně makro, různých detailů, jídla, produktů, k tomu je skvělý jako všestranný objektiv na procházky, kde lze vyfotit jak standardní scénu jako s plnoformátovou padesátkou, tak i zajímavé detaily, květiny a případně i portrét.

Jde tedy o objektiv spíše pro všestranné užití, předpokládám, že zájemci o specializovaný makro objektiv sáhnou po Fujifilm XF 80mm f2.8 LM OIS WR Macro. Stejně tak testovaný objektiv nenahradí plnohodnotně vysoce světelný portrétní objektiv.

Testovaný objektiv je však daleko univerzálnější a skvěle použitelný pro množství situací. Dokáži si jej představit i na focení rodinných oslav, kde lze zachytit jak portréty, tak i detaily dortu a podobně.

Objektiv však nalezne skvělé uplatnění i tam, kde se člověk pohybuje v zajímavé krajině, ať už s kvetoucími rostlinami, nebo na podzim s krásně barevným listím, v zimě s krásnými ledovými výtvory naší úžasné přírody.

Všechny fotografie byly pořízené na Fujifilm X-H2 a byly upraveny v Adobe Lightroom Classic se simulací filmu ASTIA.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely