Blog
X talk

Autor: Fujifilm

Fujifilm X-Talk s Michalem Kalhousem

Zpět na články
Sdílej tento článek

Michal Kalhous je fotograf a děkan fakulty umění v Ostravě. Ve své fotografii se zaměřuje na všední výjevy, které každý důvěrně známe - fotí si okoralé knedlíky, rodinu nebo stromy, které potká na vycházce.

Jakým způsobem se zbavil některých formálních nebo technických požadavků fotografie, aby mohl svobodněji tvořit nebo proč je riskantní volit si velká fotografická témata se dozvíte v X-Talk s Davidem Gaberlem. Jak vznikají Kalhousovy fotografické soubory, proč je prvním impulsem vždy výstava, proč může být zajímavé fotit život kolem sebe a kam to může vést nebo jak se stane, že fotograf odevzdá své fotografie Muzeu umění v Olomouci prozradí Michal Kalhous v nejnovějším díle podcastu.

Kdo je Michal Kalhous?

Michal Kalhous je český fotograf a pedagog narozený v roce 1967 ve Valašském Meziříčí. Jeho fotografická práce je charakterizována šedivými a ledabyle zaostřenými snímky, na kterých často zachycuje běžné předměty nebo všední situace, jako jsou bagry, výletníci u kříže nebo jitrnice na provázku. Kalhous se věnuje především fotografii jako prostředku k mapování a znovuobjevování možností média, ale jeho tvorba často slouží i jako nepřímý deník jeho rostoucí rodiny, kterou bez váhání označuje za spoluautory svých děl​​. Od poloviny 80. let se amatérsky věnoval fotografii a vzdělával se v oboru dějin výtvarného umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od roku 2006 působil jako asistent na Fakultě umění Ostravské univerzity, kde v současnosti zastává pozici děkana​.

S jeho tvorbou je, v souvislosti s nástupem postmoderny, také spojován pojem nefotografie. Fotografie neretušuje, nedoostřuje či je podexponovává, což jim dodává na charakteristické estetice. Pracuje velmi svobodně a ignoruje zavedená formálních pravidla.

Od 14.03.2024 do 02.06.2024 se můžete přijít podívat na Výstavní projekt TO ČI ONO do Muzea umění v Olomouci. Výstava představuje průřez 25letou fotografickou činností. Z desítek fotografií, z nichž řada má deníkový ráz, se kurátorka Štěpánka Bieleszová pokusila sestavit celek, který přibližuje Kalhousovy úvahy o pomíjivosti, o partnerských vztazích a rodině, o pokoře i vděčnosti za možnost žít prostý všední život.Výstavní kolekci částečně doplní i fotografie dalších autorů.

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely