Blog
Recenze

Autor: Oto Sládek

Fujifilm GFX100S II

Zpět na články
Sdílej tento článek

Nejdřív jsem chtěl napsat dlouhou a takovou "klasickou" recenzi na Fujifilm GFX100S II, jenže pak mi vlastně došlo ... proč vlastně, když technických formalit, které popíšou všechny nové vymoženosti je na netu přehršel a každý si je najde. Takže po dvou týdnech používání musím napsat, že to je asi nejlepší foťák na takovou vážnou práci od Fujifilmu, co jsem kdy měl půjčený a to jsem měl snad všechny. Ale teď proč.

On je prostě velmi solidní. Je tady znát nejen to, že je to dneska už velmi zavedený středoformát, ale i to, že taková ta technická evoluce od výrobce dotahuje různé drobnosti.

Ale co oceňuju nejvíc … a nepíšu to u téhle řady poprvé je, že vás GFX a tohle specielně vede tak nějak k rozvážnější a promyšlenější práci. I když máte nastavený nějaký rychlejší čas závěrky, tak to „cvaknutí“ je takové vyklidněné, jako by říkalo: „Tak jsme si to dobře rozmysleli a procítili a já to teda udělal …“. Což je vlastně hrozně fajn, protože X-T řada je v tomhle úplně jiná. Ne, že by se s GFX nedaly dělat snímky z nějekého rychlého prostředí (závody a turnaje), ale tak nějak pocitově je to spíš jiná kategorie (pro mě teda).

Takže komu je podle mého názoru určený?

Mám asi dvě oblasti. Vážná profesionální práce typu produktovky, kde je potřeba velké rozlišení, portrétní fotografie (vč. špičkové svatební samozřejmě), akty a tak podobně a druhá kategorie je vážná umělecká práce, protože ten foťák je na tohle zkrátka úplně ideální pro někoho, kdo moc dobře ví, co chce vyfotit.

Jediným limitem může být cena, která je sice odpovídající, a proti různému stylu konkurence ze západních i severních krajů je vlastně moc fajn, ale prostě je jinde než pro X-T řadu.

Pár praktických zajímavostí

GFX100S II a baterie ... pokud průběžně vypínáte (jak celá léta už doporučuju 🙂 ), tak není žádný problém resp. je menší než žádný. Jinak technicky vzato je oproti minulému modelu delší výdrž daná nižší spotřebou nového procesoru a další energetickou optimalizací. Třeba pro mé neintenzivní focení klidně několik dní výdrž.

Stabilizace: Ta se teď zlepšuje ve všech modelech napříč řadami. Oproti GFX100S je lepší o dva EV, což není úplně málo (celkem 8EV).

Se stabilizací souvisí Pixel Shift Multi-Shot, který umožňuje 400MPix snímky a pro focení produktovek ideál, teda pokud máte kam ukládat ty obrovské soubory :).

Autofokus: Přesnější, rychlejší, spolehlivější za špatných podmínek, zkrátka vylepšený, tak jak by se očekávalo.

Video umožňuje 4K/30p, 10-bitů rozlišení 4:2:2 s kodeky H.264, H.265. Lépe se s ním řeší korektní expozice, je možné video do RAW atd. Ale přes všechny ty nové možnosti a výhody je to zejména skvělý přistroj na pořizování fotek. Na video je zkrátka GFX100 II trochu lepší.

Dopisuju tyhle postřehy s nějakým časovým odstupem a udělal jsem to tak schválně, abych si líp uvědomil pocity z toho nového přístroje. A když si to zpětně přehrávám, tak tím nejdůležitějším je velká solidnost ergonomie a spolehlivost výstupu. Spolehlivost výstupu se třeba projevila v tom, že všechny, tím myslím VŠECHNY fotky, co jsem s ním udělal jsou použitelné. I fotka, kterou jsem omylem zcela podexponoval (byla prakticky černá) šla díky expoziční pružnosti vytáhnout (ano, byl tam šum, ale v kontextu situace zcela nepodstatný) a použít ve špičkovém rozlišení.

Ten přístroj je zkrátka ultimativní a zužuje prostor mých přání i v řadě GFX na minimum :).

PŘIJĎTE SI VYZKOUŠET FOTOAPARÁT GFX 100S II PŘÍMO NA VLASTNÍ KŮŽI! NA PODZIM ZA VÁMI VYRÁŽÍME DO KRAJSKÝCH MĚST.

Použitá technika

Blog

NEWSLETTER

NEPROMEŠKEJTE ŽÁDNOU NOVINKU

Zadáním emailu potvrzujete souhlas s použitím údajů pro marketingové účely